Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
Termin załatwienia
zgodnie z ustawą
Osoba kontaktowa
Żaneta Migała – inspektor
Miejsce załatwienia
Pl. Jana Pawła II 6
78-230 Karlino,
pokój 11, I piętro
Telefon kontaktowy
535370965
Sposób załatwienia
wydanie decyzji o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.
Miejsce odbioru
doręczenie dokumentu za pośrednictwem poczty (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub osobiście w siedzibie urzędu tj. ul. Pl. Jana Pawła II 6 78-230 Karlino, pokój 11, I piętro
Wymagane dokumenty
Aby uzyskać zwrot podatku akcyzowego należy w wymaganych terminach złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z załącznikami.
Do wniosku należy załączyć:
1. Oryginały faktur VAT lub ich kopie (po okazaniu pracownikowi - oryginału) potwierdzające zakup oleju napędowego, w tym też biopaliwa wykorzystywanych do produkcji rolnej.
2. Zaświadczenie o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
3. Zaświadczenie o średniej rocznej liczbie świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
4. Zaświadczenie o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
5. Zaświadczenie o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych kóz będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
6. Zaświadczenie o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych koni będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
Dokumenty o których mowa w punkcie 2-6 wydaje na wniosek producenta rolnego kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jeśli producent rolny przedłożył informację w pierwszym terminie nie musi przedkładać oryginału ww. dokumentu w drugim terminie
W przypadku dzierżawy gruntów należy dodatkowo przedłożyć umowy dzierżawy lub oświadczenie o dzierżawie gruntów.
Czas realizacji
W terminie 30 dnia od dnia złożenia wniosku zostaje wydana decyzja określająca kwotę limitu, kwotę zwrotu oraz kwotę podatku akcyzowego pozostałą do wykorzystania. Wypłaty następują w terminach określonych w ustawie.
Opłaty
Brak opłat.
Tryb odwoławczy
Od decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Burmistrza Karlina w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.
Uwagi
Komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego:
O zwrot podatku ubiegać się może producent rolny, czyli osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Terminy składania wniosków:
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego składa się w dwóch terminach:
1) od dnia 1 lutego 2024 do dnia 29 lutego 2024 r. wraz z fakturami lub ich kopiami dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.
2) od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 2 września 2024 r. wraz z fakturami lub ich kopiami dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. w przypadku ubiegania się o zwrot na użytki rolne i bydło.
Terminy wypłaty zwrotu
Wypłata zwrotu przyznanego na podstawie decyzji następuje w terminach:
- od 1-30 kwietnia 2024 r. – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w pierwszym terminie
- od 1-31 października 2024 r. – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w drugim terminie
Określenie limitu zwrotu podatku akcyzowego w 2024 r.:
Limit zwrotu przysługującego producentowi rolnemu określa się na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Limit zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako sumę:
1) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
2) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych:
a) bydła lub
b) owiec,
c) kóz,
d) koni będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku,
3) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 lir oleju napędowego, liczby 4 oraz średniej rocznej liczby świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok. W którym został złożony wniosek.
Do użytków rolnych zalicza się:
- grunty orne oznaczone symbolem – R,
- sady, oznaczone symbolem złożonym z litery „S” oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,
- łąki trwałe, oznaczone symbolem – Ł,
- pastwiska trwałe, oznaczone symbolem – Ps,
- grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery „B” oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiące część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
- grunty pod stawami, oznaczone symbolem – Wsr,
- rowy, oznaczone symbolem – W,
- grunty zakrzewione i zadrzewiona na użytkach rolnych - LzR, LzŁ, LzPs.
Stawka zwrotu podatku wynosi 1,46 zł
Określenie kwoty zwrotu podatku akcyzowego w 2024 r.
Kwotę zwrotu oblicza się na podstawie przedstawionych faktur VAT potwierdzających zakup oleju napędowego wg wzoru:
Ilość litrów zakupionego oleju napędowego x stawka zwrotu = kwota zwrotu wynikająca z faktur VAT
Obliczoną kwotę zwrotu porównuje się z kwotą limitu przypadającego producentowi rolnemu:
1) jeżeli kwota zwrotu jest niższa od kwoty limitu, wówczas rolnik otrzyma zwrot równy wyliczonej kwocie,
2) jeżeli kwota zwrotu jest większa od kwoty limitu, wówczas rolnik otrzyma zwrot równy kwocie limitu.
Zwrot podatku nie przysługuje producentowi rolnemu:
1) Będącemu spółką z ograniczoną odpowiedzialnością , jeżeli ponad połowa kapitału zakładowego spółki ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców KRS została utracona, w tym ponad ¼ w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku,
2) bez względu na formę spółki, jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości.
3) będącemu spółką w której niektórzy członkowie w sposób nieograniczony odpowiedzialni za zobowiązania spółki, a ponad połowa jej kapitału zgodnie ze sprawozdaniem finansowym została utracona, w tym ¼ w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot podatku
Powyższe kryteria nie mają zastosowania do producenta rolnego prowadzącego działalność rolniczą krócej niż 3 lata.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 10 marca 2006r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. z 2023 r., poz.1948.),
2) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 07.12.2023 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024r. (Dz. U. poz.2674),
3) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2006r. w sprawie przekazywania gminom dotacji celowej na postępowanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i jego wypłatę,
4) Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2023, poz. 775),
5) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26.01.2024r. (Dz. U. poz. 106) w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Liczba wyświetleń: 241
2024-02-01 11:46 Edycja zawartości - BIP Administrator