Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały i czasowy.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010r.o ewidencji ludności (Dz .U . 2017.657 z póź. zm.).

Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)- strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, oraz członek rodziny wyżej wymienionego cudzoziemca jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Cudzoziemiec będący obywatelem innego państwa jest zobowiązany zameldować się

w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 4 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Cudzoziemcy zwolnieni są z obowiązku meldunkowego, jeżeli ich pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 30 dni.

Wymagane dokumenty:

Do zameldowania na pobyt stały lub czasowy jest wymagane wypełnienie formularza meldunkowego z potwierdzeniem pobytu dokonanym przez właściciela lokalu lub osobę dysponującą tytułem prawnym do lokalu. Potwierdzenie pobytu dokonuje się w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.

  • Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (do wglądu)
  • Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być: akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, umowa najmu, umowa cywilno-prawna. Jeżeli akt notarialny dotyczy wyłącznie własności działki na której wybudowano budynek należy okazać zgłoszenie do użytkowania budynku mieszkalnego, albo zezwolenie na użytkowanie budynku, lub zawiadomienie o zakończeniu budowy wydane przez organ nadzoru budowlanego.
  • Paszport lub karta pobytu a w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, obywateli państwa członkowskiego EFTA i Szwajcarii także inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.

Przy zameldowaniu na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące:

  • dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, obywateli państwa członkowskiego EFTA i Szwajcarii „zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu” lub „dokument potwierdzający prawo stałego pobytu”,
  • dla obywateli innych państw: karta pobytu, wiza, zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,, zezwolenie na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzja o nadaniu statutu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt tolerowany.

Przy zameldowaniu na pobyt stały:

  • dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej , obywateli państw członkowskich EFTA i Szwajcarii: „dokument potwierdzający prawo stałego pobytu”:
  • dla obywateli innych państw: karta pobytu wydana w związku z zezwoleniem na osiedlenie się, zezwolenie na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzja o nadaniu statutu. uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt tolerowany.

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem.

Pełnomocnik do wglądu dowód osobisty lub paszport.

Cudzoziemcy z innych państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz- przy zameldowaniu na okres do 3 miesięcy nie przedstawiają wizy lub innego dokumentu zezwalającego na pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miejski w Karlinie

Ul. Plac Jana Pawła II 6

78-230 Karlino

Pok. Nr 10 telefon 094 311 9510

Termin załatwienia sprawy:

Bezzwłocznie.

Forma załatwienia sprawy:

  • zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały,
  • zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy na wniosek.

Opłaty:

Czynności związane z zameldowaniem cudzoziemców nie podlegają opłacie.

Załączniki:

  • zgłoszenie pobytu stałego,
  • zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące,
  • pełnomocnictwo.
  • Zgłoszenie pobytu stałego.
    111 KB
  • Zgłoszenie pobytu czasowego.
    113 KB
  • Pełnomocnictwo.
    32 KB